Uspešno je održana konferencija „Vodovodni i kanalizacioni sistemi 2023“
Banja Koviljača, 24-26. maj 2023. godine
Banja Koviljača, 24-26. maj 2023. godine
Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo (UTVSI) u saradnji sa Udruženjem vodovoda i kanalizacije Srbije, Privrednom komorom Srbije, Gradom Loznicom i Javnim preduzećem „Vodovod i kanalizacija“ Loznica, uspešno je organizovalo konferenciju ,,Vodovodni i kanalizacioni sistemi 2023“ u Banji Koviljači, 24-26. maja 2023. godine. Konferencija je održana uz podršku Ministarstva nauke, tehnološkog razvoja i inovacija Republike Srbije.
Nastavljajući tradiciju istoimene konferencije, koju je UTVSI u saradnji sa Udruženjem Vodovoda Republike Srpske dvadeset godina organizovalo na Jahorini, prvi put je konferencija održana u Srbiji. Konferencija je posvećena razmeni znanja, dostignuća i praktičnog iskustva na projektovanju, izgradnji, radu i održavanju vodovodnih i kanalizacionih sistema, kao i upoznavanju sa pravnim i tehničkim propisima. Namenjena je okupljanju stručnjaka iz preduzeća vodovoda i kanalizacije, projektanata, izvođača radova, proizvođača i isporučilaca opreme, predstavnika naučnih institucija, državne uprave i lokalne samouprave. Ove godine je učestvovalo više od 90 stručnjaka iz Srbije, Bosne i Hercegovine, Mađarske, kao i 14 domaćih i stranih kompanija proizvođača opreme, hemikalija i tehnologije.
Radovi sa konferencije kroz koje su autori predstavili svoja naučna dostignuća, mogućnosti i najbolju praksu u oblasti vodovodnih i kanalizacionih sistema, objavljeni su u zborniku radova i čine ovu publikaciju posebno značajnom kako za stručnu, tako i za naučnu javnost. Autori su održali 11 predavanja iz oblasti kvaliteta i kontrole vode za piće, 4 predavanja iz oblasti merenja i monitoringa kanalizacionih sistema, 11 predavanja iz oblasti upravljanja i optimizacije vodovodnih sistema, takođe i 7 prezentacija izlagača opreme i novih tehnologija.
Jedna od centralnih tema ovogodišnjeg konferencije bilo je praćenje i obezbeđivanje kvaliteta vode za piće, i to u širem kontekstu, obuhvatajući primere dobre prakse i nove pristupe u upravljanju vodnim resursima, vodovodnim sistemima i sistemima za distribuciju vode za piće. Izlaganja o izazovima održivog upravljanja evropskim vodnim resursima i primene nove Direktive EU o vodi za piće koja je stupila na snagu u januaru 2021. godine, kao i informacijama o izradi nacrta novog Zakona o vodi za piće u našoj zemlji inspirisali su burnu diskusiju. Iznete su dileme i različita mišljenja o nadležnostima, dodeljivanju akreditacija i određivanju odgovornosti u ukupnom ciklusu zaštite izvorišta, pripreme, transporta, skladištenja i distribucije vode za piće. U diskusiji su učestvovali predstavnici Ministarstva zdravlja Republike Srbije, Agencije za zaštitu životne sredine Ministarstva zaštite životne sredine Republike Srbije, članovi radne grupe za pripremu nacrta ovog zakona, kao i predstavnici preduzeća vodovoda iz Beograda, Kragujevca, Subotice, Užica, Loznice, Čačka, Aranđelovca i dr.
Preovladalo je mišljenje da za preduzeća vodovoda, odnosno snabdevače vodom za piće, Zakonom treba predvideti i omogućiti da akredituju metode relevantne za određivanje podobnosti korišćenja vode za piće. Na taj način, doprineće se jačanju kapaciteta samih preduzeća vodovoda, daljem razvoju kadrovskog potencijala i povećanju poverenja potrošača, kao i boljoj kontroli i praćenju kvaliteta vode za piće. Pred radnom grupom stoji izuzetno težak zadatak, ali se pre svega mora voditi računa o suštinskoj odgovornosti javnih komunalnih preduzeća – vodovoda, kao proizvođača i snabdevača vodom za piće koji moraju pratiti i kontrolisati kompletan ciklus obezbeđivanja vode za piće od sliva izvorišta, vodozahvata, preko pripreme i skladištenja do distribucije vode za piće potrošačima.
U fokusu druge centralne teme konferencije bili su kanalizacioni sistemi, njihovo funksionisanje, održavanje, monitoring. Identifikovana je potreba za dugotrajnim i pouzdanim monitoringom rada kanalizacionih sistema u kontekstu prikupljanja ulaznih podataka za projektovanje, odnosno dimenzionisanje postrojenja za preradu otpadnih voda (PPOV) u Republici Srbiji. Izloženi su rezultati primene novih beskontaktnih tehnologija za merenje protoka otpadnih voda u kanalizacionim mrežama od strane JKP „Beogradski vodovod i kanalizacija“, Instituta za vodoprivredu „Jaroslav Černi“ i Građevinskog fakulteta Univerziteta u Beogradu. Date su smernice za primenu, a posebno su naglašene prednosti i mane u odnosu na konvencionalne merne tehnike. Pored toga, pažnja je posvećena i domaćem razvoju, pa i primeni fotogrametrijskih metoda merenja protekle količine otpadnih voda, koja pokazuje značajnu perspektivu za rasprostranjenu primenu.
Na održanoj konferenciji predstavljeni su programi kontinuirane edukacije, Water Workshop ,,Kvalitet voda“ Prirodno matematičkog fakulteta Univerziteta u Novom Sadu i kursevi u oblasti hidrotehnike i matematičkog modeliranja, Građevinskog fakulteta u Beogradu. U okviru ove sesije najavljeni su ovogodišnji, 26. po redu Water Workshop ,,Kvalitet voda“ koji će se održati 20-22. septembra, kao i program obuke: Upravljanje i održavanje distributivnih vodovodnih sistema, koji zajedno pripremaju Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo i Građevinski fakultet iz Beograda.
Konstatovani su i kadrovski problemi, nedostatak stručnjaka različitih profila koji su neophodni za celovit, kvalitetan i dugoročno održiv pristup, počev od planiranja, projektovanja i izgradnje, pa do upravljanja i održavanja vodovodnih i kanalizacionih sistema. Naglašena je potreba za budućim ulaganjem na nacionalnom nivou u programe treninga, obrazovanja i usavršavanja. Na ovom polju posebno je značajna uloga strukovnih udruženja, kao što je UTVSI, kao povezujućeg faktora između svojih članova, organa državne uprave, javnih komunalnih preduzeća, jedinica lokalne samouprave i industrije, kao i zbog svoje sadržajne i uspešne saradnje sa sličnim organizacijama iz regiona i EU.
U sklopu redovnog programa, održan je i panel sa temom merenja, očitavanja i naplate vode za piće. Podeljeno je nekoliko iskustava iz vodovodnih preduzeća u Srbiji i utvrđeno je da ova aktuelna tema dobija novi značaj sa razvojem tehnologije daljinskog očitavanja potrošnje vode, čime će se u značajnoj meri povećati pouzdanost ovog važnog aspekta komunalne delatnosti.
Pored razmene znanja i iskustava iz prakse i nauke, u skladu sa tradicijom UTVSI organizovana je stručna poseta, ovom prilikom hidroelektrani HE Zvornik. Takođe, učesnici konferencije su bili u prilici da sa stručnim vodičem obiđu banjski park, kao i da posete podzemni grad Karađorđevića u Malom Zvorniku.
Konferencija „Vodovodni i kanalizacioni sistemi“ još jednom je ispunila svoje ciljeve i potvrdila da razmena iskustava, dijalog i saradnja struke, nauke, donosioca odluka, nadležnih organa i drugih zainteresovanih strana omogućava ne samo identifikovanje ključnih problema u oblasti snabdevanja vodom za piće, prikupljanja, odvođenja i tretmana otpadnih voda, već i doprinosi rešavanju narastajućih izazova i poboljšanju postojećih vodovodnih i kanalizacionih sistema.
,,Vodovodni i kanalizacioni sistemi“