Benčmarking u sektoru voda u Srbiji

Pokazatelji uspešnosti preduzeća koja se bave snabdevanjem vodom i kanalisanjem naselja

Analiza stanja sektora od 2015. do 2021. saopštena je 27. juna, u Privrednoj komori Srbije (PKS), na radionici koju je organizovalo Udruženje za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo.

Na početku, Predrag Bogdanović, predsednik Udruženja, obavestio je skup o osmogodišnjim iskustvima i problemima pri izradi ovih izveštaja, zatim da ove godine prvi put javno predstavljaju proširene izveštaje sa fokusom na potrošnju električne energije i uporednim pregledom stanja preduzeća prema njihovoj veličini, odnosno broju stanovnika koje opslužuju.

Pored pomenute analize, na skupu je saopšten izveštaj o projektu „EU podrška reformama u sektoru voda“, od kojeg svi imamo prilična očekivanja. Saopštio ga je Nenad Čolić, konsultant WBIF (Western Balkans Investment Framework). Projekat je još uvek u radnoj fazi, a izrađeni modeli su u postupku analize i usaglašavanja.

Diskusija o navedenim izveštajima i podacima iznetim u njima je bila vrlo živa, i u njoj su vrlo aktivno učestvovali skoro svi prisutni.

Tom prilikom čuli su se stavovi i zaključci koji se gotovo ništa ne razlikuju od onih koji se godinama ponavljaju na svim stručnim skupovima. Sektor više ne stagnira već nazaduje, pati od nedostataka investicija, tehnoloških unapređenja, neophodnih stručnih kadrova, nerešenog tarifnog sistema koji, sa cenom vode kao socijalnom kategorijom, ne omogućava ni pristojno održavanje sistema… Pati i od čestih promena upravljačkih timova sa prosečnim trajanjem mandata direktora javnih komunalnih preduzeća, koji je u analiziranom periodu svega 3,4 godine. Detaljnije informacije možete pronaći u prezentacijama, koje su saopštene skupu.

„Osnovni problem sektora voda i celog komunalnog sektora je što nije u fokusu ministarstava, kako u pogledu preciziranja nadležnosti, tako i u domenu operativnog funkcionisanja“, rekao je Dalibor Joknić, sekretar Udruženja za komunalne delatnosti PKS. „Sektor nije perpetuum mobile, jer ne postoji mehanizam koji može beskonačno da radi sam od sebe. Zato se zalažemo za osnivanje Vladine kancelarije koja bi se bavila njegovim statusom i razvojem. Ako se sektor hitno ne unapredi, doživeće kliničku smrt“.

„Ovaj izveštaj Udruženja za tehnologiju vode i sanitarno inženjerstvo je veoma značajan i voleli bismo da se u narednom periodu unapredi softverskim rešenjima koja bi doprinela da podaci preduzećima sektora budu dostupni u realnom vremenu, ili bar sa minimalnim kašnjenjem“, rekla je Biljana Miladinović-Stojanović, savetnica u Ministarstvu građevinarstva, saobraćaja i infrastrukture, koje podržava projekat. „Do tada, ipak imamo izveštaje koji su dragoceni, jer argumentovano mogu da ukažu na probleme koje treba hitno rešavati“.

„Preduzeća vodovoda su u dekadenciji, od tehnike danas imamo ono što smo imali pre 50 godina, samo je sve to pola veka starije, a nemamo dovoljno stručnih kadrova i sredstava za održavanje“, ocenio je Nebojša Jakovljević, predsednik Skupštine Udruženja vodovoda i kanalizacije Srbije.

Na kraju, istaknuto je da su ovakvi izveštaji izuzetno korisni, zatim da postoje optimistička očekivanja za unapređenje sektora iz konačnih predloga projekta „EU podrška reformama u sektoru voda“, ali da svakako treba nastaviti sa ovakvim izveštavanjima i pronaći modus za redovno finansiranje njihove izrade.

Najavljeno je da će izveštaj za 2022. godinu u istom formatu biti predstavljen 9. novembra na Forumu voda 2023. u Beogradu

PP Prezentacije